четвртак, 4. март 2010.

Kako napisati CV

Svaki CV (biografija) treba da sadrži tri osnovna elementa: lične podatke, obrazovanje (formalno i neformalno) i radno iskustvo. Lični podaci sadrže: ime i prezime; adresu prebivališta; datum i mesto rođenja; kontakt podatke (telefon, e-mail adresu).

Obrazovanje

Formalno obrazovanje podrazumeva završenu osnovnu školu, srednju školu, višu školu, fakultet, magistarske i doktorske studije. Piše se redosledom od poslednje završene škole ka prethodnoj. To znači da, recimo, ako ste završili višu i srednju školu, pišete prvo kada ste završili višu školu, pa onda srednju, pa osnovnu školu. Veoma je bitno da se navede kada ste počeli da studirate ili da pohađate srednju školu i kada ste završili. Neformalno obrazovanje podrazumeva sve treninge i seminare koje ste završili. U doba interneta i brze komunikacije neformalno obrazovanje dobija sve više na značaju jer je neformalno obrazovanje fleksibilnije i brže prati promene. Zato u biografiji navedite sve što znate da radite (korišćenje Excela, brzo kucanje, znanje jezika).


Radno iskustvo
Radno iskustvo je nešto zapravo što poslodavci najviše gledaju. Tu se trudite da što detaljnije možete opišete svoja prethodna iskustva - tačno šta ste radili, i to jednostavnim rečima. Ako koristite uopštene fraze, nećete privući pažnju poslodavca. ukoliko nemate iskustva, treba da navedete svaki društveni angažman koji ste imali u toku školovanja. To može da bude angažovanje u školskoj sekciji, učestvovanje u studentskim projektima i rad u studentskim organizacijama. Takođe, ukoliko ste volontirali u toku studija, svakako treba navesti to iskustvo. Neke kompanije traže da se uz biografiju pošalje i motivaciono pismo. Motivaciono pismo predstavlja opis kako sebe vidite u radu za tu specifičnu kompaniju i radno mesto za koje aplicirate. Propratno pismo predstavlja uvod vaše biografije. Ukoliko se biografija šalje elektronskim putem, to je zapravo prateći tekst u telu maila. Kada stavljate naslov maila, obavezno navedite CV za radno mesto pa tačan naziv radnog mesta za koje aplicirate. Fotografija nije obavezna u biografiji, ali mnogi poslodavci vole da je vide, i na taj način ćete privući pažnju. Biografiju obavezno šaljite na jeziku na kome je oglas napisan sem ako nije drugačije napisano. Ukoliko je oglas na srpskom jeziku, nije uputno slati biografiju na engleskom jeziku.
Za svaki oglas treba prilagoditi CV
Reference su veoma bitne i treba ih navesti u propratnom pismu, i to su zapravo kontakt podaci osoba koje mogu da potvrde da ste radili sa njima. Pre nego što navedete kontakt podatke osoba koje mogu da vas preporuče prvo ih nazovite i pitajte da li oni pristaju i tek po pristanku navedite kontakte. Najbolji savet je da pišete jednostavno i da to što ste napisali u biografiji jeste stvarno tako.

Нема коментара: